در حال پرینت ... برای پرینت مجدد، صفحه را رفرش کنید

ستارگان
دسته: مذهبی سیاسی صفحه‌ی اصلی

کد: 14020910171254

تاریخ: 18-09-1402 15:33

https://setargan.com/n/14020910171254


برنامه ریزی امام علی برای عدم سوء استفاده معاویه از خوارج

سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۱۰

برنامه ریزی امام علی برای عدم سوء استفاده معاویه از خوارج

کلید واژه ها :
امام صادق علیه السلام خوارج شهادت حضرت علی(ع) ابن ملجم شهید مطهری


به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در بیان شرایط سیاسی حکومت حضرت علی علیه السلام در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار عللیهم السلام می گوید : ابن ملجم در میان معاویه و عمر و عاص و امثالهم نامزد می شود که بیاید کوفه و حضرت علی (ع) را بکشد . قرارشان کی است ؟ نوزدهم ماه رمضان . ابن ابی الحدید می گوید : نادانی را ببین ، این ها گفتند شب نوزدهم شب عبادت است ، بگذارید در این شب نورانی،  علی (ع) را بکشیم که ثوابش بیشتر باشد !

شهید مطهری می افزاید: ابن ملجم آمد به کوفه و مدت ها منتظر شب موعود بود . در این میان دختری به نام قطام را می بیند و عاشق او می شود . قطام هم مسلک ابن ملجم بود و زمانی که ابن ملجم برای صحبت و ازدواج قطام  رفت، این دختر چند شرط گذاشت که آخرین ش کشتن علی (ع) بود ! ابن ملجم اول فکر می کرد در مسیری غیر از کشتن علی (ع) قرار گرفته اما بعد تکان خورد و بخاطر عشق زیادش به قطام،  در نهایت حضرت علی (ع) را به شهادت رساند .

استاد مطهری خاطرنشان می سازد: حضرت علی (ع) زمانی که در بستر شهادت بودند وضعیت را می سنجند و می بینند دو جریان پس از ایشان وجود دارد ، یکی جریان معاویه و یکی جریان این خشک مقدس ها ! حضرت وصیت می کنند که پس از ایشان خوارج را نکشند چون هرکسی را بکشند به نفع معاویه کار کردند . ایشان گفتند کسی که حق را می خواسته و گمراه شده با کسی که از اول باطل را می خواسته و به آن هم رسیده متفاوت است !

استاد مطهری در ادامه به نحوه شهادت رسیدن مولای متقیان و لحظات پس از ایشان اشاره و تاکید می کند: امام علی (ع) در شب بیست و یکم رمضان به شهادت رسیدند و فرزندان شان و عده ای از شیعیان خاص، محرمانه ایشان را غسل دادند و دفن کردند و هیچکس نفهمید ! فردا که مردم فهمیدند و در مورد محل دفن حضرت علی (ع) سوال پرسیدند ، گفتند که لازم نیست بدانید و حتی امام حسن (ع) صورت جنازه ای تشکیل دادند و به مدینه فرستادند که مردم فکر کنند مرقد ایشان در مدینه است . چون اگر منافقین می فهمیدند، نبش قبر می کردند و به مرقد امام علی (ع) جسارت می شد . چنانچه قبر مطهر ایشان بعدا در زمان امام صادق (ع) آشکار شد .