پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | مذهبی |
سیره سیاسی ائمه(ع) از زبان شهید مطهری /۱

علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا

به گفته استاد مطهری ، امام علی (ع) در زمان خلافت خود با مشکلات زیادی رو به رو بودند و همین باعث شده بود که بگویند : مرا رها کنید و به دنبال کس دیگری بروید !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در بیان مشکلات حکومت و خلافت در زمان امیرالمومنین در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام می گوید : می دانیم که امام علی (ع) آن گاه‌ که مردم به خانه ایشان ریختند و خواستند که ایشان زمام خلافت را بر دست گیرند ، امتناع کرد و از پذیرش خلافت کراهت داشت . (تمام مطالب و جمله ها شده از نهج البلاغه است) ایشان می فرمایند : مرا رها کنید و بروید دنبال کس دیگری . بعد خود امام دلیل حرف شان را بیان می کنند که کسی فکر نکند ایشان لایق ترین افراد بعد از پیامبر برای زمامداری نیستند . امام علی (ع) توصیح می دهند که اوضاع فوق العاده آشفته است و آینده ای در رنگها و چهره های مختلف و مبهم در انتظار ماست . بعد می فرمایند که افق ها را مه گرفته است مثل زمانی که مه است و انسان جلوی چشم خودش را هم نمی بیند ادامه می دهند : شاه راه تنگ و باریک شده و مردم دیگر آن را تشخیص نمی دهند و در آخر به عنوان اتمام حجت می گویند : این را هم بدانید که من اگر زمام خلافت را به دست گیرم آن چنان که خودم می دانم رفتار می کنم نه آن طور که شما می خواهید ! از همین رو شد که گفتند مرا به حال خود بگذارید ، فعلا اگر من مثل گذشته وزیر باشم بهتر از آن است که امیر باشم !همین جمله ها و روایات نشان می دهد که حضرت علی (ع) مشکلات زیادی را در زمان خلافت خود پیش بینی کرده اند .
منبع : سیری در سیره ائمه اطهار (علیه السلام)

مولف : استاد شهید مرتضی مطهری

صفحه : ۲۲ _ ۲۳

تلخیص : زهرا ذاکری


#سیره ائمه اطهار #مشکلات خلافت #امیرالمومنین(ع) #شهید مطهری #زمامداران
کد خبر 14020811172055 تاریخ انتشار 11-08-1402 17:20 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان