پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| صفحه‌ی اصلی | مذهبی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /32

ویژگی های انقلاب فکری در دوره امام صادق علیه السلام

زمان امام صادق (ع) ، بیشتر زمان انقلاب های فکری بود تا انقلاب های سیاسی !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در ادامه بیان شرایط سیاسی دوران امات اما صادق علیه السلام به جریانات سیاسی و فکری آن دوران پرداخته و می افزاید: زمان امام صادق (ع) ، زمان انقلاب های فکری بود تا نهضت های سیاسی ! در زمان ایشان حدود یک قرن و نیم از ظهور اسلام می گذرد ، تازه دو سه نسل مردم تازه مسلمان از ملیت های مختلف وارد دنیای اسلام شدند ، که هرکدام عقایدی متفاوت داشتند . علاوه بر انقلاب های سیاسی ، نهضت های فرهنگی و فکری بود که دنیای اسلام را تهدید می کرد . فقهایی پیدا شده بودند که فقه را بر اساس شیوه دیگری غیر از سنت پیامبر ارائه می دادند و یک اختلاف عقایدی ایجاد شده بود که نظیرش قبل و حتی بعد از زمان امام صادق (ع) نبود !

شهید مطهری در ادامه به بیان تفاوت عصر امام صادق علیه السلام با سایر ائمه علیهم السلام  پرداخته و تاکید می کند: زمان امام حسین (ع) مسائل جامعه عموما سیاسی بودند و همانطور که می بینیم در زمان امامت ایشان بیش از پنج شش جمله ، از ایشان بیشتر  حدیث نداریم . اما زمان امام صادق (ع) کاملا متفاوت بود و به همین خاطر زمینه ای فراهم شد تا نام چهار هزار شاگرد در کتب برای امام صادق (ع) ثبت شود . امام حسین (ع) اگر شهید نمی شدند ، کسی بودند که درب خانه به رویشان بسته بود ؛ اما امام صادق (ع) با نجنگیدن یک انقلاب فکری و اعتقادی را رهبری کردند .

 


منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام

مولف : استاد شهید مرتضی مطهری

صفحات : ۱۲۱_۱۲۲

تلخیص : زهرا ذاکری


#امام صادق (ع) #امام حسین #شهید مطهری #دنیای اسلام #انقلاب فکری
کد خبر 14030124185126 تاریخ انتشار 10-04-1403 11:37 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


نظر امام صادق (ع) درباره بیعت بنی عباس با محمد نفسزکیه در خدمت کاروان حج گوشه ای از عبادات سید الساجدین علیه السلام چرا امام حسین (ع) قیام و امام حسن (ع) صلح کرد؟
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان