پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| مذهبی |
آیت الله اعرافی در دیدار مفتی روسیه:

ضروت رسانه ای مشترک برای تقویت روابط دیپلماتیک و فرهنگی

آیت الله اعرافی گفت: ما باید روابط مستقیم با کشور ها برقرار کنیم و رسانه های مشترک و تبادلات فرهنگی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه ستارگان،  مدیر حوزه‌های علمیه گفت: جهان غرب نقشه های روابط را طوری طراحی کرده است که در صورت رابطه کشورهای همسایه با یکدیگر باید از کانال کشورهای غربی و رسانه های آنان صورت بپذیرد و این ارتباطات که از رسانه غربی محقق می شود منافع خود را در بر میگیرد لذا ما باید روابط مستقیم با کشور ها برقرار کنیم و رسانه های مشترک و تبادلات فرهنگی داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری حوزه آیت الله اعرافی در دیدار آنار رمضان اوف مفتی اعظم مرکزی روسیه خاطرنشان ساخت: قم یکی از قطب های علمی و معرفتی در جهان اسلام می باشد و دارای حوزه ی دینی بزرگ و اسلامی می باشد که از یک طرف از درون این شهر صدها موسسه به آموزش و تبلیغ می پردازند و بیش از صدها هزار نفر از ایران و ۱۰۰ کشور دنیا در آن تحصیل می‌کنند و هر روز بیش از ۵ هزار کلاس درس در سطوح مختلف برگزار می شود و بیش از ۲۰۰ رشته در قلمرو دین و اسلام تدریس می شود.

مدیر حوزه های علمیه در ادامه گفت: در شهر قم ۲۰۰ مجله در موضوعات گوناگون منتشر می‌شود و در تولید آثار دینی در کشورهای منطقه جز بالاترین رتبه ها می باشد و این شهر همچون قلب تپنده ای است که با بیش از ۲ هزار موسسه در دنیا در ارتباط است و مهمتر از همه این ها این است که در این شهر در ۵۰ سال پیش یک انقلاب بزرگ و گفتمان جدید پایه ریزی شد.

آیت الله اعرافی گفت: از دوره رنسانس که روابط شرق و غرب و جهان اسلام با غرب جدید به بیان آمد، جریان های متعددی در جوامع برای بازگشت به اسلام پایه ریزی شد، جهان اسلام و بطور کلی شرق در برابر هجوم غرب دچار آشفتگی و فکری همراه شد و متفکران زیادی برای بازگشت به هویت اسلامی تلاش کردند چه در عالم اهل سنت چه در عالم شیعیان که توفیقات نسبی نیز در این زمینه داشتند، اما عمده این نهضت های فکری سیاسی به دلایل گوناگون من جمله کاستی های فکر سیاسی و اجتماعی دست نیافتند و امام خمینی در این شهر به درستی تحلیل از مزایای متفکران و اندیشمندان جهان اسلام را تشخیص داد و یک تئوری جدیدی برای پایه ریزی تمدن نوین اسلامی تأسیس کرد و این اندیشه که در قم پایه ریزی شد و امام پرچمدار آن بود یک نگاه جامع به علوم و معارف اسلامی از جمله فلسفه عرفان فقه و کلام توجه داشت.

امام جمعه قم در ادامه افزود: از سوی دیگر امام نگاه فرا مذهبی و امت اسلامی داشتند و به عقل و ایمان و هویت همه مسلمانان باور داشتند و در عین حال از تئوری برخوردار بودند که در تعامل و گفت‌وگو با ادیان و مذاهب دیگر حاشیه نداشتند و بر عقلانیت اسلامی تأکید و بر جهاد و مقاومت بر ظلم و ستم در جهان اسلام تأکید داشتند.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: امام خمینی در کنار ابعاد تئوری نظری و عملی یک روح نورانی بسیار مواجی داشتندکه بر تمامی مشکلات فائق می آمدند و در کنار اخلاق و ایمان، به میثاقی که با خدا داشتند پایبند بودند و در سیاست، مردم سالاری دینی را پایه ریزی کردند.

وی گفت: در قم افزون بر تمدن جدیدی که پیدا شد و دامنه علوم اسلامی گسترش پیدا کرد تا ۵۰ سال قبل قلمرو های علوم اسلامی محدود به ۱۰ رشته بوده، اما هم اکنون به برکت کارهای عظیم علمی، حوزه های دانشی بالای ۱۰۰ رشته می باشد و تلاش شده علوم پایه به نیازهای جدید بپردازد و در حوزه فقه و شریعت که همه مذاهب اسلامی با هزاران پرسش و مسئله جدید روبرو هستند به آنها جواب داده شود به همین منظور فصول جدیدی در این حوزه دانشی اضافه شده است و این تأکیدی بر مطالعات تقریب بین مذاهب اسلامی و ادیان دیگر است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: قم دریچه های فکری خود را به روی مذاهب و اندیشه های دیگر باز نگه داشته است و در میان موسسات علمی جهان فقط در قم نهادی همچون جامعة المصطفی وجود دارد که پذیرش از همه مذاهب را دارد و همواره با اندیشه های مذاهب مخاطب مطالب را ارائه می دهد.

آیت الله اعرافی ابراز داشت: روابط ما با مسلمان روسیه خوب است و روابط سیاسی روابط دیپلماتیک و سیاسی خوبی داریم و امیدواریم این روابط عمیقتر شود.

وی تصریح کرد: پایه همه روابط، علم و فرهنگ است؛ لذا جهان غرب نقشه های روابط را طوری طراحی کرده است که در صورت رابطه با همسایگان با یکدیگر کشورها باید از کانال کشورهای غربی و رسانه های آنان صورت بپذیرد و این ارتباطات که از رسانه غربی محقق می شود منافع خود را در بر می‌گیرد لذا ما باید روابط مستقیم با کشور ها برقرار کنیم و رسانه های مشترک و تبادلات فرهنگی داشته باشیم.

عضو شورای عالی حوزه های علمیه در پایان خاطرنشان ساخت: ما آمادگی داریم ارتباطات علمی قم را با شما در میان بگذاریم و عامل مهم ارتباط، افرادی هستند که در مجامع علمی ایران همچون جامعة المصطفی و کسانی که در روسیه تحصیل کرده اند و آنان سفیران خوبی برای برقراری ارتباط های علمی و فرهنگی عمیق می باشند.


#روابط فرهنگی
کد خبر 1668493457 تاریخ انتشار 24-08-1401 10:02 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان