پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | صفحه‌ی اصلی | مذهبی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /28

عبدالله بن محض در مورد نامه ابوسلمه چه واکنشی داشت ؟

ابوسلمه دو نامه به امام صادق (ع) و ابوسلمه فرستاد و واکنش هر کدام بسیار متفاوت بود ، اما هر کدام چه واکنشی داشتند ؟

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در ادامه بیان شرایط سیاسی امات دوران امام صادق علیه السلام می گوید : بعد از رسیدن نامه ابوسلمه به عبدالله محض ، او بسیار خوشحال شد و صبح زود نزد امام صادق (ع) راه افتاد . امام صادق (ع) بسیار ایشان را احترام کردند و عبدالله همه چیز را برایشان تعریف کرد . امام صادق (ع) فرمودند : کی اهل خراسان شیعه شدند که تو می گویی همه شیعیان ما در خراسان منتظر ما هستند ؟! تو اصلا یکی از این ها را می شناسی ؟!

عبدالله بسیار ناراحت شد و به حضرت صادق (ع) گفت : تو چه می گویی ؟ این ها می خواهند پسرم محمد را بر خلافت بنشانند . امام فرمود : اگر پسرت قیام کند قطعا کشته خواهد شد . عبدالله بیشتر ناراحت شد و با جسارت به امام صادق (ع) گفت : تو از روی حسادت این حرف هارا می زنی ! امام در پاسخ گفتند : به خدا قسم که من جز خیر خواهی هیچ نظری دیگری ندارم ، مصلحت تو نیست !! و این قضیه هم نتیجه ای نخواهد داشت . عبدالله محض بدون توجه به سخنان امام صادق (ع) و با ناراحتی زیاد از حضور ایشان رفت .

وی سپس نامه ای در جهت موافقت با ابوسلمه به او نوشت . اما با توطئه ی ابومسلم در خراسان ، ابوسلمه به قتل رسیده بود و نامه هرگز به دستش نرسید .

 

منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام

مولف : استاد شهید مرتضی مطهری

صفحه : ۱۱۳_۱۱۴

تلخیص : زهرا ذاکری


#ابومسلم #امام صادق (ع) #ابوسلمه خلال #عبدالله محض #شهید مطهری
کد خبر 14021203183709 تاریخ انتشار 29-03-1403 13:43 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


امام صادق (ع) در پاسخ به نامه ی ابوسلمه چه فرمودند؟ چرا امام حسین (ع) قیام و امام حسن (ع) صلح کرد؟ خوارج همه مردم را جایز القتل می دانستند خوارج پس از مخالفت با علی (ع) چه کردند ؟ سختی های حکومت علوی در مقایسه با حاکمیت نبوی
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان