پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| مذهبی | سیاسی | صفحه‌ی اصلی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۶

خوارج پس از مخالفت با علی (ع) چه کردند ؟

خوارج راه شان را از حضرت علی (ع) جدا کردند و فرقه ای تشکیل دادند . اما حضرت با این ها مدارا کرد و حتی حقوق شان از بیت المال را هم پرداخت ولی آن ها دست به قیام مسلحانه زده و اوضاع را به هم ریختند .

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در ادامه بیان مشکلات حکومت حضرت علی (ع) در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام می گوید : پس از مخالفت خوارج با حضرت علی (ع) و تشکیل فرقه ای برای خودشان ، آنها قوانین و اصولی برای فرقه خود وضع کردند ؛ اولا آنکه پیروان این فرقه معتقد باشند عثمان و علی (ع) و معاویه و هر کسی به حکمیت تسلیم شده ، کافر است . و فقط هر کسی توبه کند مسلمان است .

شهید استاد مطهری در ادامه با بیان اینکه خوارج معتقد بودند و می گفتند امر به معروف و نهی از منکر واجب است و شرط ندارد می افزاید: عقیده خوارج آن بود که در مقابل هر امام جائر و هر پیشوای ظالمی باید قیام کرد حتی با اینکه مطمئن باشید آن قیام بی فایده است .

استاد مطهری همچنین به اصول دیگر مذهب خوارج اساره و تاکید می کند: موضوعی که در واقع نشان دهنده جهالت شدید خوارج است این است که اساسا معتقد بودند که عمل جزو ایمان است و ایمان منفک از عمل نداریم . مسلمان به گفتن نام خدا مسلمان نیست و فقط اگر نمازش را خواند روزه اش را گرفت مسلمان است . معتقد بودند که اگر کسی یکبار دروغ بگوید ، یکبار شراب بخورد کافر است و کلا از دین اسلام خارج می شود . خوارج ، اعتقاد داشتند در زیر این آسمان فقط خودشان مسلمانند و بقیه همه کافرند ! از این رو تصمیم گرفتند در مقابل حضرت علی و راه درست اسلام (ع) قیام کنند .

منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام
مولف : استاد شهید مرتضی مطهری
صفحه : ۳۳_۳۶
تلخیص : زهرا ذاکری


#خوارج #حضرت علی (ع) #کافران #قیام بر علیه علی (ع) #استاد مطهری
کد خبر 14020902235210 تاریخ انتشار 07-09-1402 16:21 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


سختی های حکومت علوی در مقایسه با حاکمیت نبوی چرا علی (ع) دشمن داشت؟ دستان خونین معاویه در قتل عثمان و تقاص گیری از علی غلبه جنگ روانی معاویه علیه امیرالمومنین؛ می گفتند علی سیاست ندارد ! علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان