پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| صفحه‌ی اصلی | سیاسی | مذهبی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۳

دستان خونین معاویه در قتل عثمان و تقاص گیری از علی

عد از مرگ خلیفه ، معاویه دستور داد پیراهن خونی عثمان را برایش بیاورند و به مسجد شام رفت و بعد از روضه خوانی برای عثمان ، گفت باید تقاص خون معاویه را از علی (ع) بگیریم !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در بیان مشکلات حکومت و خلافت در زمان امیرالمؤمنین در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام می گوید : حضرت علی (ع) با روش عثمان مخالف بود اما همچنین نمی خواست باب خلیفه کشی هم باز شود ، نمی خواست خلیفه را بکشند که فتنه بر روی مسلمین باز گردد . نسبت به عثمان منتقد بود و سعی می کرد او را از راهی که می رود منصرف کند تا بلکه آتش انقلابیون بخوابد . اما نه عثمان و نه انقلابیون علیه عثمان دست از کار خود بر نداشتند . نتیجه اش هم همین قتل عثمان شد .
استاد شهید مطهری ادامه می دهد: در قتل عثمان علاوه بر انقلابیون ، خود طرفداران معاویه هم دست داشتند و می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند ؛ علاوه بر این معاویه که دغل بازی بیش نبود به جاسوس هایش در اطراف عثمان سپرده بود که هر وقت خلیفه کشته شد فورا پیراهن خون آلود او را برای من به شام بفرستید . پس از کشته شدن عثمان ، معاویه دستور داد پیراهن او را که برایش فرستاده بودند روی چوبی بلند کنند و در مسجد ببرند . خودش هم به مسجد شام رفت و بعد از روضه خوانی بر خلیفه به ظاهر مظلوم گفت : باید تقاص خون عثمان را از علی (ع) بگیریم ؛ علی با انقلابیون که با او بیعت کردند همدست است ! اگر همدست نبود چرا این ها در لشکر علی (ع) هستن!!همین موضوعات باعث شده بود حضرت با مشکلات متعددی رو به رو شود .
منبع : کتاب سیری در سیره ائمه اطهار

مولف : استاد شهید مرتضی مطهری

صفحه : ۲۳_۲۶

تلخیص : زهرا ذاکری


#خلافت امام علی (ع) #مشکلات خلافت #عثمان #شهید مطهری #امام علی علیه السلام
کد خبر 14020819190204 تاریخ انتشار 19-08-1402 19:02 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


غلبه جنگ روانی معاویه علیه امیرالمومنین؛ می گفتند علی سیاست ندارد ! علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان