پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | مذهبی | صفحه‌ی اصلی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /33

زمینه انقلاب های فکری چگونه پدید آمد ؟

در زمان امام صادق (ع) پس از ورود قومیت ها و نژاد های مختلف به دنیای اسلام ، تحولاتی در افکار و فرهنگ جامعه نیز ، ایجاد شد .

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در ادامه کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام می گوید : در زمان امام صادق (ع) مردم از تمام ملیت ها و نژاد ها وارد دنیای اسلام شده بودند . بر خلاف نژاد عرب که خیلی در قرآن کاوش نمی کردند ، مسلمان های دیگر مثل ایرانیان یا مصریان ، بشدت پرشور و پر اشتیاق ، به دنبال کشف قرآن و اصول اسلامی بودند . در همین زمان بود که انقلاب های فکری آغاز شد .

استاد مطهری در بیان ویژگی این نحله های مختلف بیان می کند: دسته ای از مردم به نام "قُرأ" بودند که در مساجد می نشستند و تعالیمی را که از پیامبر (ص) و صحابه ایشان در حوزه قرائت قرآن یاد گرفته بودند ، به هم آموزش می دادند . بعضی اوقات هم به مشکل می خوردند بر سر اینکه آیا این نوع قرائت درست است یا آن یکی اختلافات مختلفی رخ می داد.دسته بعدی افرادی بودند که معانی و تفاسیر قرآن را به هم آموزش می دادند و اختلافات بر سر معانی ، در این دسته بیشتر بود .از این ها بالاتر مسائل فقهی بود که مردم می آمدند از فقها سوال می پرسیدند و اختلافات زیادی بر سر فتوای هر فقیه وجود داشت .

استاد مطهری همچنین به دسته بندی های فکری جامعه پرداخته و تاکید می کند: از همه اینها داغ تر ، بحث های کلامی و متکلمین بود . متکلمین راجع به مسائل و عقاید اصولی ، بحث می کردند . در باره توحید ، نبوت ، اصل وجود شیطان و ... . این بازاری که متکلمین آن را به وجود آوردند ، بسیار داغ بود .از همه این ها خطرناک تر ، زنادقه بودند . آن ها از اصل مخالف خدا و ادیان الهی بودند و حال روی هر حسابی بود ، آزادی داشتند تا هر جایی بحث خود را باز کنند . حتی در مسجد الحرام و مسجد النبی صلی الله علیه و آله هم حرف هایشان را آزادانه می زدند . زنادقه ، مردمانی تحصیل کرده بودند که با زبان های روز دنیا هم آشناییت داشتند . این دسته از افراد شبهات زیادی را ایجاد کرده بودند .

شهید آیت الله مطهری سپس به موضوع خوارج در زمان امام صادق علیه السلام پرداخته و می گوید: بحث دیگری که در زمان امام صادق (ع) در جامعه مطرح بود ، همین افراط و تفریط و جریان خشک مقدسی بود . زنادقه ، که از آن سوی خشک مقدسی افتاده بودند ، می گفتند حرف اسلام هم همینی است که ما می گوییم و این یک حالت زاهد مآبی غیر قابل تحملی به جامعه تحمیل می ساخت . خوارج و مُرجئه هم هرکدام دسته های جداگانه ای بودند .


منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام

مولف : استاد شهید مرتضی مطهری

صفحات : ۱۲۲_۱۳۰

تلخیص : زهرا ذاکری


#قرائت قرآن #توحید #زنادقه #خشک مقدس #شهید مطهری
کد خبر 14030124190100 تاریخ انتشار 11-04-1403 14:37 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


ویژگی های انقلاب فکری در دوره امام صادق علیه السلام معاویه تا چه میزان به قرار داد خود با امام حسن (ع) پایبند بود ؟ برنامه ریزی امام علی برای عدم سوء استفاده معاویه از خوارج
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان