پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| مذهبی | سیاسی | صفحه‌ی اصلی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۱۰

برنامه ریزی امام علی برای عدم سوء استفاده معاویه از خوارج

حضرت علی (ع) پس از شهادت به دست ابن ملجم در بستر بودند و اولین وصیتی که به اطرافیان خود کردند این بود که پس از من این ها یعنی خوارج را نکشید !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در بیان شرایط سیاسی حکومت حضرت علی علیه السلام در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار عللیهم السلام می گوید : ابن ملجم در میان معاویه و عمر و عاص و امثالهم نامزد می شود که بیاید کوفه و حضرت علی (ع) را بکشد . قرارشان کی است ؟ نوزدهم ماه رمضان . ابن ابی الحدید می گوید : نادانی را ببین ، این ها گفتند شب نوزدهم شب عبادت است ، بگذارید در این شب نورانی،  علی (ع) را بکشیم که ثوابش بیشتر باشد !

شهید مطهری می افزاید: ابن ملجم آمد به کوفه و مدت ها منتظر شب موعود بود . در این میان دختری به نام قطام را می بیند و عاشق او می شود . قطام هم مسلک ابن ملجم بود و زمانی که ابن ملجم برای صحبت و ازدواج قطام  رفت، این دختر چند شرط گذاشت که آخرین ش کشتن علی (ع) بود ! ابن ملجم اول فکر می کرد در مسیری غیر از کشتن علی (ع) قرار گرفته اما بعد تکان خورد و بخاطر عشق زیادش به قطام،  در نهایت حضرت علی (ع) را به شهادت رساند .

استاد مطهری خاطرنشان می سازد: حضرت علی (ع) زمانی که در بستر شهادت بودند وضعیت را می سنجند و می بینند دو جریان پس از ایشان وجود دارد ، یکی جریان معاویه و یکی جریان این خشک مقدس ها ! حضرت وصیت می کنند که پس از ایشان خوارج را نکشند چون هرکسی را بکشند به نفع معاویه کار کردند . ایشان گفتند کسی که حق را می خواسته و گمراه شده با کسی که از اول باطل را می خواسته و به آن هم رسیده متفاوت است !

استاد مطهری در ادامه به نحوه شهادت رسیدن مولای متقیان و لحظات پس از ایشان اشاره و تاکید می کند: امام علی (ع) در شب بیست و یکم رمضان به شهادت رسیدند و فرزندان شان و عده ای از شیعیان خاص، محرمانه ایشان را غسل دادند و دفن کردند و هیچکس نفهمید ! فردا که مردم فهمیدند و در مورد محل دفن حضرت علی (ع) سوال پرسیدند ، گفتند که لازم نیست بدانید و حتی امام حسن (ع) صورت جنازه ای تشکیل دادند و به مدینه فرستادند که مردم فکر کنند مرقد ایشان در مدینه است . چون اگر منافقین می فهمیدند، نبش قبر می کردند و به مرقد امام علی (ع) جسارت می شد . چنانچه قبر مطهر ایشان بعدا در زمان امام صادق (ع) آشکار شد .


#امام صادق علیه السلام #خوارج #شهادت حضرت علی(ع) #ابن ملجم #شهید مطهری
کد خبر 14020910171254 تاریخ انتشار 18-09-1402 15:33 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


حضرت علی (ع) خوارج را بدترین طبقه مردم تعریف کرده است حضرت علی (ع) : بجز من احدی جرات مقابله با خوارج را نداشت خوارج همه مردم را جایز القتل می دانستند خوارج پس از مخالفت با علی (ع) چه کردند ؟ سختی های حکومت علوی در مقایسه با حاکمیت نبوی چرا علی (ع) دشمن داشت؟ دستان خونین معاویه در قتل عثمان و تقاص گیری از علی غلبه جنگ روانی معاویه علیه امیرالمومنین؛ می گفتند علی سیاست ندارد ! علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان