پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | صفحه‌ی اصلی | مذهبی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۱۴

تاثیرات صلح پیامبر(ص) در جامعه اسلامی

پیامبر (ص) در زمان خودشان صلحی کردند که باعث تعجب همه شد و در آخر نتیجه ی صلح شان ، نتیجه ای فوق العاده و به نفع مسلمین بود !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام در بیان علت صلح تازیخ ساز امام حسن (ع) به سابقه انجام صلح در زمان رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) اشاره کرده و می گوید : پیامبر اکرم (ص) همچون جنگ ها و جهاد ها ، در زمان خودشان صلحی انجام دادند که باعث تعجب همه شد !

شهید مطهری در بیان تاریخ و علت صلح حدیبیه اینگونه بیان می کند:  در سال ششم هجری ، بعد از جنگ بدر و بیشتر شدن دشمنی مشرکان با پیامبر اسلام (ص) و مسلمانان ،رسول خدا (ص) قصد حج عمره کردند و با هفتصد نفر از یاران شان به سوی مکه به راه افتادند . پیامبر (ص) به صورت آشکار به سمت مکه رفتند و به همین دلیل قبیله قریش هم باخبر شدند. ماه ذی القعده بود و این ماه جزو ماه های حرام است که در سنت جاهلیت هم ماه حرام شمرده می شد. طبق سنت جاهلیت در این ماه جنگی انجام نمی دادند . زمانی که پیامبر (ص) به مکه رسیدند قریشیان یک پیام رسان به سمت ایشان فرستادند که  محمد (ص) اینجا چه می کند ؟ ما اجازه ورود مسلمانان به مکه را نمی دهیم . اگر وارد مکه شوند ، در ماه حرام با آنها می جنگیم.

استاد مطهری در ادامه به یکی از علل صلح حدیبیه مبنی بر جلوگیری از انجام جنگ و ریخته شدن خون در سرزمین مقدس بیت الله الحرام اشاره کرده و خاطرنشان می کند: پیامبر اکرم (ص) جواب شان را مسالمت آمیز دادند که من برای حج آمده ام و با شما کاری ندارم ! اما قبیله قریش باز هم راضی نشدند و می گفتند تو برای جنگ به اینجا آمده ای .  آنجا پیامبر و اصحاب شان دوباره بیعت بستند که نام این بیعت به "بیعت رضوان" در تاریخ معروف شده است . البته قصدشان ورود به مکه بود اما قریشیان کسی به اسم سهیل ابن عمرو را فرستادند برای صلح و گفتند پیامبر (ص) امسال به سمت مدینه بازگردد و سال آینده حق دارد بیاید و سه روز در مکه بماند و عمل عمره اش را انجام دهد .

استاد مطهری در ادامه به سایر موارد ذکر شده در متن صلح نامه حدیبیه اشاره و تاکید می کند: سایر مواردی که در صلحنامه بود ، در ظاهر به ضرر مسلمانان بود . مثلا در این پیمان آمده بود که اگر کسی از قریش بخواهد مسلمان شود حق آمدن پیش مسلمانان و پیامبر (ص) را ندارد اما اگر کسی از مسلمانان خواست به قریش بپیوندند می تواند بیاید ! پیامبر (ص) اما با وجود تمام این ها ، صلحنامه را امضا کردند .

شهید مطهری همچنین به ناراحتی مسلمانان از انجام صلح توسط رسول خدا(ص)  پرداخته و می افزاید: مسلمین با حالت ناراحتی از پیامبر (ص) دلیل انجام صلح ایشان را می خواستند که در مقابل پیامبر (ص) فرمودند : کسی که بخواهد به سمت قبیله قریش برود ، مسلمانی است که در دینش تردید دارد پس رفتن او به ضرر ما نیست و باید برود و ما کاری به کار او نداریم و اگر کسی خواست مسلمان شود ، زیبنده است که یک مدتی تحمل کند تا خداودند راهی را برایش باز نماید.

شهید مطهری در جمع بندی این بخش به تاثیر و نتیجه صلح حدیبیه پرداخته و تاکید می کند: نتیجه این عمل پیامبر(ص)  این بود که در این یک سال، آنچنان مقداری از قبیله قریش مسلمان شدند که در مدت بیست سال اسلام، مسلمان نشده بودند !! دقیقا همین است که در اسلام و در فقه شیعه زمانی صلح جایز است که به نفع مسلمین تمام شود .

منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام
مولف : استاد شهید مرتضی مطهری
صفحه : ۶۴_۷۰
تلخیص : زهرا ذاکری


#امام حسن (ع) #صلح حدیبیه #جنگ بدر #قبیله قریش #شهید مطهری
کد خبر 14020930173923 تاریخ انتشار 20-10-1402 11:43 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


صلح در چه مواردی جایز است ؟ تفاوت جهاد ابتدایی و جهاد دفاعی در فقه شیعه حضرت علی (ع) خوارج را بدترین طبقه مردم تعریف کرده است حضرت علی (ع) : بجز من احدی جرات مقابله با خوارج را نداشت چرا علی (ع) دشمن داشت؟ علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان