پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | مذهبی | صفحه‌ی اصلی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۹

حضرت علی (ع) خوارج را بدترین طبقه مردم تعریف کرده است

حضرت علی (ع) پس از مقایسه خوارج و بقیه مردم ، آن ها و منافقان را بدترین طبقه مردم تعریف می کند .

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام ضمن بیان ممیزات خوارج می گوید : یکی از تفاوت های خوارج مساله شجاعت و فداکاری این ها بود . چون روی عقیده کار می کردند فداکار بودند و فداکاری این ها هم عجیب بود ! خاصیت دوم شان این بود که به شدت متنسک و اهل عبادت بودند و همین مردم را به شک و شبهه می انداخت و بخاطر همین حضرت علی (ع) در نهج البلاغه می فرمایند احدی بجز من قادر به مقابله با خوارج نبود !

استاد مطهری رحمت الله علیه در ادامه به بیان سومین ویژگی خوارج می پردازد و تاکید می کند: خاصیت سوم خوارج جهالت و نادانی شان بود و امان از نادانی . امام علی (ع) در نهج الباغه خوارج را بدترین طبقه مردم تعریف می کند ، اما چرا ؟ اگر ما باشیم میگوییم هرچه باشد آدم های بی ضرری هستند . اما حضرت علی (ع) در ادامه سخن خود می فرمایند : شما به این دلیل بدترین طبقه مردم هستید که تیری در دست شیاطین هستید ! شیطان زمانی که می خواهد کسی را هدف بگیرد ، او را به منزله تیر قرار می دهد و کمان را می کشد .منظور ایشان از بیان این موضوع ای است که شما(خوارج)  ابزار قاطعی در دست شیطان هستید برای گمراه کردن مردم ! معاویه و عمر و عاص و امثال آنها که طبقه زیرک منافقان بودند و از اهداف حکومت حضرت علی (ع) خبر داشتند ، همیشه از این خشک مقدس ها به عنوان تیری برای زدن اهداف خودشان استفاده می کردند .

در ادامه شهید مطهری در بیان هشداری پیرامون جنگ نهروان ابراز می دارد : مسلمان ها بیدار باشید . از خوارج نهروان نباشید و مراقب باشید تا تیر شیطان قرار نگیرید !
 

منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام
مولف : استاد شهید مرتضی مطهری
صفحه : ۳۹_۴۵
تلخیص : زهرا ذاکری


#خوارج #حضرت علی (ع) #جنگ نهروان #معاویه #شهید مطهری
کد خبر 14020910170642 تاریخ انتشار 17-09-1402 15:34 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


حضرت علی (ع) : بجز من احدی جرات مقابله با خوارج را نداشت خوارج همه مردم را جایز القتل می دانستند خوارج پس از مخالفت با علی (ع) چه کردند ؟ سختی های حکومت علوی در مقایسه با حاکمیت نبوی چرا علی (ع) دشمن داشت؟ دستان خونین معاویه در قتل عثمان و تقاص گیری از علی غلبه جنگ روانی معاویه علیه امیرالمومنین؛ می گفتند علی سیاست ندارد ! علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان