پایگاه اطلاع رسانی «ستارگان» محلی برای دیده شدن اخبار نخبگان ایران سرافراز
| سیاسی | مذهبی | صفحه‌ی اصلی |
سیره سیاسی ائمه اطهار از زبان شهید مطهری /۸

حضرت علی (ع) : بجز من احدی جرات مقابله با خوارج را نداشت

مردم فقط دو دسته را میتوانند بکشند یا کسی که آشکارا به اسلام و خدا معتقد نیست یا کسی که مردم را امر به معروف و نهی از منکر میکند . ولی اینکه طبقه ای که خودشان مسلمانند در مقابل خوارج حرفی بزنند فقط بصیرتی مثل بصیرت علی (ع) می خواهد که خطر آن هارا برای دنیای اسلام احساس کند !

به گزارش خبرنگار سیاسی پایگاه اطلاع رسانی ستارگان ، استاد شهید مرتضی مطهری در ادامه بیان شیوه حکومت داری در زمان حضرت علی (ع) می گوید : حضرت علی (ع) در نهج البلاغه جمله ای دارد که می گوید به جز من احدی قادر به مقابله با خوارج نیست . مردم فقط دو دسته را می توانند بکشند یا کسی که آشکارا به اسلام و خدا معتقد نیست یا کسی که مردم را امر به معروف و نهی از منکر می کند . ولی اینکه طبقه ای که خودشان مسلمانند در مقابل خوارج حرفی بزنند فقط بصیرتی مثل بصیرت امام علی (ع) می خواهد که خطر آن هارا برای دنیای اسلام احساس کند !

استاد مطهری در ادامه می گویند : حضرت علی خوارج را به سگ های هار تشبیه کرده اند که اگر در جامعه رها باشند هرکس را که گاز بگیرند او هم هار می شود ! شما می گذارید سگ های هار در جامعه رها باشد و بقیه را هم مثل خودشان هار کنند ؟

حضرت علی (ع) در ادامه می فرماید : من این سگ های هار را در جامعه دیدم و متوجه شدم چاره ای جز اعدام نیست چراکه به سرعت هاری شان به جامعه اسلامی سرایت می کند .

منبع : سیری در سیره ائمه اطهار علیهم السلام
مولف : استاد شهید مرتضی مطهری
صفحه : ۳۷_۳۹
تلخیص : زهرا ذاکری


#خوارج #حضرت علی (ع) #جامعه اسلامی #بصیرت امام علی (ع) #شهید مطهری #حکومت علوی
کد خبر 14020910165838 تاریخ انتشار 15-09-1402 19:07 نسخه چاپی

اخبار مرتبط


خوارج همه مردم را جایز القتل می دانستند خوارج پس از مخالفت با علی (ع) چه کردند ؟ سختی های حکومت علوی در مقایسه با حاکمیت نبوی چرا علی (ع) دشمن داشت؟ دستان خونین معاویه در قتل عثمان و تقاص گیری از علی غلبه جنگ روانی معاویه علیه امیرالمومنین؛ می گفتند علی سیاست ندارد ! علی (ع) می خواست براساس سیره پیامبر (ص) حکومت کند نه سیره خلفا
سازمان آگهی 09192680251
ad1

ستاره سردبیر


برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور در اسفند/ رشد سود خالص سازمان اقتصادی کوثر در سال ۱۴۰۱

دکتر فخاری در نشست خبری با اصحاب رسانه از برگزاری رویداد نمایشگاهی مسئله‌محور با تأکید بر اقتصاد دانش‌بنیان از دوم تا پنجم اسفند و کلنگ‌زنی ماهانه حداقل یک پروژه از …

پرستاره ترین


آخرین خبربا ما در ارتباط باشید

ستارگان
Setar

سه تارستان